Guma - kdo maže, ten jede

Vloženo dne: 11-04-19 Komentáře (0)
Guma v paint.net může mazat vyhlazeně, nevyhlazeně a lze nastavit intenzitu mazání - jak moc do průhlednosti bude mazat.
Po zvolení nástroje guma se objeví podmenu v liště nástrojů.


Stejně jako u štětce tvrdost určuje pouze vyhlazení stopy, kterou guma vymaže. Guma je vždy kulatá, s tím se nedá nic dělat.

Vymazané oblasti se označí jako průhledné, objeví se šedá šachovnice. Tento vzorek jen ukazuje, že tato část obrázku je průhledná, ve skutečnosti není součástí obrázku.

Když mažete v Malování, objeví se bílá barva. Jestliže chcete, aby to tak bylo i tady, zvolte si jako primární barvu bílou a použijte nástroj Štětec.
Tenhle nástroj je také užitečný, když pracujete s více vrstvami. Jestliže máte dole vrstvu, jejíž část se má objevit skrze horní vrstvy, můžete to dosáhnout tím, že kus horní vrstvy odmažete.

V následujícím obrázku bylo vymazáno všechno kromě veverky a pak byla přidána nová vrstva, vyplněna modrou barvou pomocí Plechovky a přesunuta dolů pod vrstvu s veverkou.

2. obrázek ukazuje, že Gumou je vymazáno vše kromě veverky. Povšimněte si té šachovnice, která indikuje, že tato část obrázku je průhledná:

3. obrázek je veverka po přidání nové vrstvy a jejím vyplnění modrou:

guma


různé režimy mazání
kliknutím zvetšete

Následující obrázek ukazuje, jak vypadá vymazaná oblast při různých nastaveních. Jde o jednu vrstvu, guma standardně vymaže barvu do průhlednosti (což indikují ty šedobílé kostičky). Je to zvětšené, aby bylo vidět nevyhlazené / vyhlazené okraje stopy po gumě.

průhlednost mazání
kliknutím zvětšíte

V dalším obrázku jsem pod tuhle promazanou vrstvu přidala další vrstvu, kterou jsem vyplnila oranžovou barvou, aby bylo vidět, jak u spodních dvou příkladů, kde byla guma "průhlednější" (měla nižší krytí alfa), bylo mazání méně intenzivní a oranžová prosvítá méně.
Následující obrázek ukazuje nastavení krytí alfa a tvrdosti pro poslední (nejméně průhledný pás):
téměř průhledná guma, maže jen lehce


Komentáře

Žádné komentáře

Přidat komentář

Slova mezi hvězdičkami budou tučná (*tučně*), podtržení podobně pomocí podtržítek _podtržené_.
E-mailové adresy nebudou zobrazovány, budou použity pouze pro oznámení elektronickou poštou.

V rámci boje proti komentářovém spamu zadejte prosím znaky, které vidíte níže. Váš komentář bude poslán pouze pokud tyto znaky budou souhlasit. Ujistěte se, že Váš prohlížeč podporuje a přijímá cookies. Jinak vaše komentáře nemohou být správně ověřené.
CAPTCHA