CustomBrushesMini - vlastní štětce

Vloženo dne: 05-04-10
Plugin umožní použít další tvary štětců kromě těch, které jsou zabudované v paint.net. Můžete použít i štětce z balíků pro Photoshop.
Autor je Simon Brown. Plugin si můžete stáhnout ve foru. Ke stažení je tam v balíku kromě CustomBrushesMini.dll a .pdb i několik dalších pluginů, které nemusíte instalovat, jestli nechcete, ale SBCommon.dll je povinný.

Plugin je v menu Efekty-->Tools-->CustomBrushesMini.

- Po spuštění paint.net s instalovanými customBrushes by se v Dokumenty měl vytvořit adresář: Uživatelské soubory Paint.net/Custom brushes. Do tohoto adresáře si ukládejte štětce pro paint.net.
- Štětce musí být ve formátu .png.
- Plugin vidí jen jednu vrstvu - tu aktivní a štetcem ji měníte, takže si vždy napřed pro jistotu tu vrstvu zkopírujte, než se na ni se štětcovým pluginem vrhnete. Nebo můžete začít na prázdné vrstvě. *
- Plugin pracuje s barvou i průhledností, v pluginu můžete barvu štětce změnit.
- Po změně velikosti štětce si ho musíte znova vybrat.
- Pozor, když štětcem táhnete, nejde občas udělat undo (návrat).
- Když kliknete pravým tlačítkem na Brush size nebo speed, uvidíte seznam předdefinovaných hodnot pro rychlý výběr.
- Pokud byl na vrstvě aktivní výběr, ovlivní štětce jen vybranou oblast, ačkoli to na plátně pluginu tak nevypadáImport štětců z balíčků


Štětce můžete přidávat buď přímo v paint.net v menu Add brush nebo prostým přesunem do složky custom brushes. Pozor na formát, musí to být .png.
Na netu lze najít hromady štětců pro photoshop, ty bývají ve formátu .abr. Štětce ve formátu .abr musíte zkonvertovat na png. Nejjednodušší je to pomocí programu abrviewer. Stáhněte si ho tady a nainstalujte. Otevřte s ním .abr soubor - uvidíte ikonky štětců, které obsahuje. V menu nahoře zvolte Export -->Thumbnails. Otevře se dialogové okno, kam to chcete uložit. Zvolte (nebo vytvořte novou) složku, kam to chcete uložit, a OK.

Do složky Custom brushes v paint.net byste měli dávat jen ty štětce, které hodláte používat, zrychlíte tím hledání i načítání pluginu. Pokud už máte seznam moc dlouhý, vytvořte si podložky s podtržníkem na začátku. Ty pak uvidíte v pluginu vpravo nahoře jako kategorie.

Kde získat štětce


- Dobrý zdroj je brusheezy.com, většinou balíky ve formátu .abr
- Velká kolekce je i na deviant art

Tip jak dostat štštce na průhlednou vrstvu.


- Pracujete-li s více vrstvami, slučte je.
- Zkopírujte si výsledný obrázek (ctrl+A, Ctrl+C) a zase sloučení zrušte.
- Vytvořte novou vrstvu a na ni vložte ten zkopírovaný sloučený obrázek (Ctrl+V).
- Na této vrstvě vyvolejte CustomBrushesMini a udělejte, co potřebujete a potvrďte to OK.
- Vytvořte novou průhlednou vrstvu a stiskněte Ctrl+F(opakování činnosti) a máte štětce na průhledné vrstvě.
- Tu pracovní (sloučenou) můžete zrušit.

Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře