Přechod do průhlednosti pomocí masky

Vloženo dne: 04-04-10

Jak jednoduše udělat prolínání vybraného objektu / části obrázku pomocí alpha masky
Budete potřebovat plugin Alpha Mask a případně Gaussovo rozostření+ (není nezbytné).

Představte si, že máte obrázek s kytkama a chcete jednu z nich použít jako ilustraci k nějakému článku nebo ji vložit do koláže. Momentálně nejde o to, udělat její přesný výřez, chceme, aby to byla výseč, která bude "prolínat" do pozadí. Ta výseč může být jakéhokoli tvaru, my, co jsme líní na ruční práce, děláme kruhovou.

Takže:
- Otevřte si obrázek.
- Udělejte si výběr.
- Vytvořte novou vrstvu:- Jste na nové vrstvě? Fajn.
- Udělejte inverzi výběru - ctrl+I, to znamená, že teď máte vybrané všechno, kromě té původní oblasti (v našem případě kruhu)
- Zvolte si primární barvu černou a pomocí plechovky vyplňte celý výběr.
- Zrušte výběr (esc).- Zrušte zatržítko u vrstvy s obrázkem. Ne že by to vadilo, ale na prázdné ploše lépe uvidíte, jak bude rozostření vypadat.
- V menu zvolte Efekty --> Rozostření --> Gaussovo rozostření+ (pokud tento plugin nemáte, zvolte standardní Gaussovo rozostření).
- A teď si chvilku hrajte s posuvným jezdcem. Jaká hodnota je nejlepší, záleží na velikosti obrázku a na tom, jak prudký či pozvolný přechod do ztracena chcete mít.
- Máte? Skvěle. Zkopírujte masku (jojo, to co jste teď spáchali, je maska) do schránky. Nejjednodušší je to pomocí klávesových zkratek ctrl+A (vybere celou vrstvu) a ctrl+V (vloží do schránky).
- Zrušte zatržítko u této vrstvy
- Přesuňte se na vrstvu s obrázkem.- Jste na vrstvě s obrázkem (aktivní modrý pruh v okénku vrstev)? No já jen, abyste se pak nedivili, kdyby to nefungovalo ...
- Jděte do menu Efekty --> Alpha Mask
- Hned po vyvolání byste měli vidět účinek masky. Jestli ne, tak jste buď nezkopírovali masku nebo nejste na té správné vrstvě nebo nemáte zatrženo "Paste from clipboard" v okénku Alpha mask.Takže máme kytku, která se vytrácí do průhlednosti. To znamená, že se bude prolínat na jakémkoli podkladu, na který ji přilepíme. Ale musíte ji uložit ve formátu, který průhlednost zachová, to je .png. Lze použít i .gif ale ten lze doporučit spíše tam, kde je na obrázku omezené množství barev (kresby apod). Nebo, pokud víte, kam to chcete přilepit, či jakou barvu podkladu potřebujete, stačí přidat další vrstvu s barvou či obrázkem, podsunout ji pod kytku a pak už to můžete uložit i jako .jpg.Tímhle způsobem se dá snadno řešit vkládání kousků obrázků či výřezy z obrázků (s prolínáním i bez - viz druhý návod).Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře