Ascii Art

Vloženo dne: 24-01-09 Komentáře (0)
Tenhle příspěvek se zabývá pluginem, který jsem kdysi dávno vytvořil v rámci předmětu Výtvarná informatika u nás na škole. Jedná se o plugin pro tvorbu Ascii Art obrázků nebo možná spíš letterist-art obrázků.

Postup při instalaci je stejný jako u ostatních pluginů, jednoduše se nakopiruje do adresáře plugins, program se vypne a znovu spustí.

Princip vkládání písmen do obrázku je založný na vyhledání míst kam se mají vložit písmena, což se v tomto případě provádí prahováním: obraz se převede na odstíny šedé a od zvoleného odstínu se všechny následující odstíny nastaví na černou a přecházející na bílou. Ve druhém kroku se vytvoří mřížka, do které se budou vkládat písmena. t.j. určí se jak daleko od sebe se budou písmena vkládat. Nakonec se vybere font a velikost písmen.

Existují určitě i další metody jak takovýto efekt vytvořit. Například vkládání písmen jenom do míst kde jsou hrany. Toho efektu lze docílit tak, že se před použím AsciiArt Effektu na obrázek aplikuje nějaký Efekt Detekce Hran (Edge detector).

Použití:
- vybere se barva popředí a pozadí


asciiart-demo3


- označí se část obrázku, na kterou chceme aplikovat efekt (viz. první obrázek)
- pomocí zaškrtávacího menu se přepína režim prahování a vkládání písmen (viz. rozdíl obrázků)

asciiart-demo3 asciiart-demo4


- v režimu prahování se nastaví vhodný práh (do oblasti dané prahem se budou vkládat písmena)
- do textového pole se napíše vkládaný text (pokud je pole prázdné, tak se vygeneruje náhodný text)
- spustí se aplikace pluginu na obraz

asciiart-demo5

Nedostatkem je, že náhled je odlišný od konečného výsledku. Docela zajímavých výsledků se dá dosáhnout použitím kombinací několika vrstev asciiArtu, atd. Hodně záleží na tom jaký se použije vstupní obrázek, když se výsledek nakonec trošku rozmaže, tak tím může vzninkout docela zajímavý “šum”.

Testováno s Paint.NET ver. 3.20

Stažení pluginu (zdrojové kódy)

Galerie:

asciiart-demo1 asciiart-demo2Komentáře

Žádné komentáře

Přidat komentář

Slova mezi hvězdičkami budou tučná (*tučně*), podtržení podobně pomocí podtržítek _podtržené_.
E-mailové adresy nebudou zobrazovány, budou použity pouze pro oznámení elektronickou poštou.

V rámci boje proti komentářovém spamu zadejte prosím znaky, které vidíte níže. Váš komentář bude poslán pouze pokud tyto znaky budou souhlasit. Ujistěte se, že Váš prohlížeč podporuje a přijímá cookies. Jinak vaše komentáře nemohou být správně ověřené.
CAPTCHA