Text v paint.net

Vloženo dne: 07-06-08
Nástroje pro text, jak přidat nové písmo, kde stáhnout a jak nainstalovat nové fonty,

Nástroj Text

Chcete-li psát text, zvolte nástroj Text T v panelu nástrojů. V horní liště si vyberte písmo, podobně jako v textovém editoru, můžete nastavit jeho velikost, výplň (tam by mohly být zajímavé snad jen ty šikmé čáry pro větší písmo) a známá „vlnovka“ přepíná vyhlazování / nevyhlazování. Je tam sice i textová volba vyhlazené/ostré ale výsledek je jen trochu jinak vyhlazené písmo.

Když zvolíte nástroj pro písmo a případně upravíte volby v horní liště, objeví se na místě kurzoru v plátně blikající svislá čára. Zde můžete začít psát. Dole pod textem vidíte čtvercovou „úchytku“, pomocí které můžete pak celý napsaný odstavec textu posunovat. Pro odskok na nový řádek se používá ENTER, program sám řádky nezalamuje. Když je všechno, jak má být, stiskněte klávesu ESC a teď teprve je text skutečně vložen do obrázku a převede se na „obrázek“ – rastrovou grafiku. V současné verzi paint.net není tedy možné vložený text editovat pomocí nástroje Text. Z toho důvodu se doporučuje dávat texty vždy na další vrstvu.

Jak přidat do Paint.net nová písma (fonty).

Inspirováno návodem od hitman-x.

Paint.net přebírá nabídku písma ze systémového adresáře windows\fonts. Chcete-li přidat do Paint.net další písmo (font), musíte ho nainstalovat do tohoto adresáře.

Na internetu se dá na specializovaných webech sehnat hromada písem, které jsou zdarma. Problém může být chybějící diakritika, většina písem obsahuje jen znaky anglické abecedy. Je proto dobré se podívat na náhled (většinou tam bývá), jaké znaky tam jsou. Na některých webech (dafont) bývá uvedeno, že font obsahuje „Accents“, jinde je možný tzv. preview, kde si do okénka můžete napsat svůj text. Zkuste ěščřžý a uvidíte hned, na čem jste.

Paint.net podporuje jen písmo True type, přípona .ttf. Open type není podporován, takže pokud narazíte na font s příponou otf, pak ho v paint.net neuvidíte, ani ho neinstalujte.

Fonty většinou bývají sbalené do .zip souboru, musíte je stáhnout a rozbalit, nejjednodušší je to na plochu. Balíček většinou obsahuje soubor s názvem písma s příponou .ttf, případně nějaké readme nebo jiný textový/pdf soubor, který je nezajímavý, smažte ho. Potřebujeme ten soubor název-písma.ttf. Někdy jich může být více, když má font více „řezů“. Jestliže nevidíte příponu fontu (ve výchozím nastavení windows bývají skryté), najeďte myškou na název souboru v Průzkumníkovi, měli byste vidět, že je to písmo True type.

Ve Windows XP soubor .ttf normálně pomocí myši je přesuňte do adresáře c:\windows\fonts (ehm, sami nejlépe víte, kde máte windows nainstalované …) nebo tam jděte přes Ovládací panely - Písma.

Ve Windows 7 a win 10 klikněte pravým tlačítkem na soubor s fontem .ttf a zvolte Instalovat.

Upozornění: Neinstalujte zběsile všechno, co na netu najdete - když je v adresáři Fonts nainstalováno příliš mnoho fontů, mohou se windows silně zpomalit. Vybírejte, případně jen stáhněte, a nainstalujte, až to budete opravdu potřebovat.

V paintnet si může prohlížet a použít nainstalované fonty v pluginu WhichSymbolPlus, který je součástí EER plugin pack

Tady je pár odkazů na weby, kde se dají stáhnout fonty zdarma, je jich mnohem víc, stačí hledat ... Některé fonty jsou freeware, jiné jen pro domácí použití.

Dingbats, webdings, windings a jiné potvory.

Windings nebo Symbols asi znáte, máte je nainstalovány ve svých windows – je to „písmo“, kde místo písmen jsou obrázky nebo symboly. Občas se to hodí – nějaké šikovné šipky, ukazující ruka, zkrátka takové obvyklé symboly. Dá se to dostatečně zvětšit, takže místo pracného shánění obrázku stačí zvolit vhodné „písmo“ a „napsat“ příslušný obrázek.

Na webu je takových „abeced“ spousta, většinou se nazývají dingbats. Najdete je na většině webů s fonty, a také existují speciální „dingbats“ weby, kde najdete všechno od vesmírných potvor po znakovou řeč, známé tváře, gotické kříže, netopýry, psy a kočky, vláčky, zbraně … Jestli děláte nějaké divoké koláže nebo „scrapbook“, může se vám to hodit. Zkuste třeba:

Co s textem dál?

Text pak můžete upravovat běžnými nástroji Paint.net – vybarvit, rozostřit, kopírovat, přidávat stíny atd.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře