Jednoduché prolnutí dvou obrázků - přechod

Vloženo dne: 24-05-08
První pokus s vrstvami – uděláme mix dvou obrázků, velmi jednoduchý - obrázky mají stejnou velikost a chceme, aby zhruba tak v polovině přecházel jeden do druhého.

Jestli chcete, stáhněte si pokusné obrázky: namesti a krajina.

Otevřete obrázek, normálně přes menu Soubor - > Otevřít.


Tím se vytvoří první vrstva – pozadí.


Kliknutím zvětšit

Teď potřebujeme otevřít druhý obrázek ale potřebujeme ho dát zvlášť, nad tohle pozadí, tedy do další vrstvy, abychom si první obrázek nepřepsali. Nemá smysl to otvírat jako další nový obrázek. V paint.net sice můžete mít otevřených víc nezávislých obrázků, ale ony jsou pak opravdu nezávislé, takže bychom to stejně museli do další vrstvy nakopírovat.

Další obrázek otevřete přes menu Vrstvy -> Importovat ze souboru. Tam si opět najděte vhodný obrázek.


Vypadá to sice, že nový obrázek ten starý „přeplácl“ ale je to jen zdání. Podívejte se do okénka Vrstvy vpravo dole a vidíte, že máme vrstvy dvě. Dole je město, nahoře krajina. Krajina je „aktivní vrstva“ - to je označeno tím modrým pruhem. To je dost důležité a když něco provádíte, je potřeba se podívat, která vrstva je právě aktivní. Lze to změnit kliknutím myši na obrázek vrstvy v tom okénku ale teď to nebudeme potřebovat.


Kliknutím zvětšit

Potřebujeme přechod z jednoho obrázku do druhého – jo, to je přesně to slovo – Přechod. Pokud vám to zní podezřele, je teď ta vhodná chvíle přečíst si nápovědu k přechodům v článku Barevné a průhledné přechody. V panelu nástrojů vyberte nástroj pro přechod  . V horní liště ponechte volbu Lineární  , a zvolte přechod do průhlednosti  , viz obr.


Umístěte myš do středu obrázku, tam, kde by asi mělo začít prolínání, a táhněte se stisknutým levým tlačítkem myši zhruba tak, jak je naznačeno šipkou. Proč zrovna takhle? Kdybyste začali hned u kraje, přechod by byl moc „řídký“, průhlednost by začala nabíhat už od kraje a to nechceme. Chceme jen prolnutí středové části obrázků. Kdybychom ho táhli moc doprava, protahovalo by se prolnutí daleko do „lesa“. Kdyby byl tah jen krátký, byly by „hrany“ přechodu moc ostré.


Kliknutím zvětšit

Je pravděpodobné, že se vám to hned napoprvé nepodaří. Nezoufejte, tiskněte tlačítko Zpět  v horní liště a zkuste znova.

Jestli jste dělali tenhle testovací obrázek, uložte si ho ve formátu .pdn, aby byly zachovány vrstvy, příště budeme pokračovat. Běžně asi budete konečné výsledky ukládat v obvyklejším formátu, jpg nebo png, při ukládání pak odsouhlaste sloučení vrstev.

Tip: Na prozkoumání tajemství přechodů je nejlepší jen jeden obrázek a a na něm (s postupným vracením) si zkuste, co to vlastně dělá a jak to vypadá – tam je přechod do průhlednosti, která se zobrazí jako šedá šachovnice, vidět nejlépe.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře