Spaceart - planeta a měsíc

Vloženo dne: 17-05-08
Vytvořte si hvězdnou oblohu a planetu s měsícem

Autor: Wither
Přeloženo z Making Polished Spacescapes s laskavým svolením autora

Pro tento tutoriál budete potřebovat tyto pluginy: Shape3D (český překlad) na renderování planet a Outline object(Pyrochild plugins) na textové efekty.

Cílem tohoto tutoriálu je vytvořit něco jako tohle: wither sig

Chtěl bych také, abyste našli i jiné využití tohoto návodu než jen pro signatury. Je spousta jiných možností, tak určitě experimentujte. Neodkládejte to jako jen další podpis, který nikdy nepoužijete, použijte to jako nástroj, abyste rozšířili pochopení a možné využití efektů a Paint.NETu a plugin.

Ok, takže na začátku uděláme černé pozadí a přidáme hvězdy (odkaz na návod už nefunguje)

Pozn SuE: Stručně popis části toho návodu:

  • Vyplňte vrstvu černou barvou pomocí plechovky
  • V menu zvolte Efekty -> Šum -> Přidat šum
  • Nastavte volby takto: úroveň 100, barevná sytost 0, překrytí 100
  • Máte vytvořený hustý bílý šum, který je potřeba trochu zredukovat
  • V menu zvolte Efekty -> Umění -> Olejomalba
  • Nastavte volby takto: Velikost štětce 1, hrubost 50
  • Teď už to vypadá jako hvězdná obloha, pokračujte zde v návodu

Potom udělejte novou vrstvu a vyplňte ji jakoukoli barvou. Mám rád modrou a proto je to modrá.


 

Na téhle vrstvě spusťte Shape3D. Doporučuju vám pohrát si s velikostí a pozicí. Když zmenšíte hodnotu osy 'Z' (dopředu / dozadu) u Light, řekne to pluginu S3d, že osvětlení je velmi daleko za objektem, a to mu dává ten ekliptický vzhled. Pamatujte na úpravu světla tak, aby bylo v souladu se světelným zdrojem. V tomto případě by slunce bylo nad nebo za planetou.

A na závěr síla světla Strength of Light zde je 5.20. fungovalo by i 1 ale na můj vkus to bylo příliš ponuré..


 

A teď si vyrobíme měsíc, protože s měsícem to vypadá líp než bez něho. Udělejte novou vrstvu a použijte Mraky. Stačí v základním nastavení. Nejlepší výsledky jsou s černou a bílou barvou.

Spusťte Shape3D na vrstvě s mraky. Pamatujte, že měsíc by měl být mnohem menší než planeta. Všimněte si, že jsem změnil hodnotu světla (LIGHT) pro osu „X“ (levý/pravý). Slunce bude lehce do strany od měsíce. Vypadalo by to divně, kdyby to bylo perfektně přímo, jako je to u planety. Vždy pamatujte, že jsou to ty nejjemnější detaily, které skutečně dotváří obrázek.


 

Teď přidejme planetě nějakou atmosféru.
Přidejte další novou vrstvu a znova přidejte mraky. Opět, výchozí nastavení je perfektní. Spusťte znova Shape3d. Použijte stejné nastavení, jako jste měli pro původní planetu. Teď byste měli přesunout vrstvu s planetou nahoru a nastavit ji na Překrytí.


 

Teď vyrobíme slunce. Jděte na Převod -> Mandelbrotovy Fraktály. Nechte výchozí nastavení kromě úhlu. Nastavil jsem ho na 180. Povšimněte si toho malého výčnělku, který směřuje dolů.


 

Když je renderování hotovo, přesuňte fraktál tak, že ten výčnělek je právě nad planetou (nebo kdekoli chcete mít slunce.


 

Teď udělejte na vrstvě s fraktálem Rozostření -> Rozostřený pohyb ve směru, ktyrým má slunce zářit (v tomto případě dolů). Udělejte to na nízké nastavení a několikrát opakujte. Vypadá to lépe než když použijete velkou vzdálenost.


 

Teď použijte měkké štětce, abyste dostali zjemnili hrany výběru a překopírujte jen tu část slunce, kterou chcete (v mém případě jen ten výčnělek)
Nastavte vlastnosti vrstvy se sluncem na Sčítání, a tím se odstraní všechny černé části.
Vylepšete slunce ještě nějakými malými úpravami, jestli chcete


 

A teď k tomu atmosférickému prachu. nasměruju vás znova na tutoriál o Měkkých štětcích, protože všechno pak vypadá o hodně lépe. Udělejte novou vrstvu a vyplňte ji Mraky ve výchozím nastavení. zvolte černou a světlé stíny v jakékoli barvě. Snižte zastření (opacity) primární barvy a udělejte novou vrstvu. Naklonujte některé mraky do té nové vrstvy a ujistěte se, že nemáte barvy přes planetu.

Nebo můžete použít Mraky na celou vrstvu. to funguje bezvadně pro pokrytí celé scény atmosférickým "prachem". Já ale preferuji metodu zmíněnou výše kvůli měkkým okrajům .. ale vaše mínění může být jiné.


 

Nastavte vlastnosti nové naklonované vrstvy na Žhnutí a snižte zastření (zvyšte průhlednost).


 

Opakujte tento krok s různými barvami mraků.


 

Udělejte finální úpravy atmosféry, snižte, zvyšte průhlednosti jednotlivých vrstev .. cokoli se vám bude líbit.

Vraťte se zpátky na vrstvu se sluncem a použijte rozostření zoomem. nastavte ohnisko ke středu slunce. Rozostřete jak je libo.


 

Vraťte se zpátky na základní vrstvu s planetou (tu jednolitou barvu, se kterou jste začínali). Vyberte všechno okolo planety a invertujte výběr. Udělejte novou vrstvu pod vrstvou planety a vyplňte svůj výběr bílou barvou. Udělejte Rozostření zoomem s ohniskem ve středu bílé tečky. Snižte zastření vrstvy aby byla méně znatelná.


 

Nakonec, text. Použil jsem font Space Age, protože se k tématu skvěle hodí, ale použijte cokoli se vám líbí.

Napište svůj text (bílou barvou) na novou vrstvu. Zduplikujte ji a invertujte barvy (takže je černý). Na té nové černé vrstvě použijte Object -> Outline Object a ohraničte text bíle. Použil jsem width 4 a softness 255.

Teď se vraťte zpátky na tu horní (bílou) vrstvu a udělejte Kruhové rozostření ze středu v Průhledném režimu.


 

a je to hotovo! Tuhle techniku můžete použít na mnohem víc věcí než jen signatury a mohli byste s ní udělat skutečně dobré vesmírné krajiny spacescapes... Např. jsem použil ten samý atmosférický prach a bílou ekliptiku ("bílý bod" rozostřený zoomem) i tady


 

Bavte se! Schválně jsem vynechal nějaké drobné detaily (jako třeba trochu snížení sytosti u planety... Oops, teď jsem to právě prozradil, ne? >_>) takhle si mohu být jistý, že jste se něco naučili Ptejte se na cokoli

Pozn SuE: jestli vás hvězdičky zaujaly, zkuste se podívat na články o space artu na tutorials.cz. Návody tam jsou česky, sice pro Photoshop, bohužel někdy dokonce pro anglický, ale z těch obrázků u návodů by v Paint.NET něco šlo poskládat.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře