Klonovací razítko a simulace měkkých štětců, ztmavení, zesvětlení a měkké gumy

Vloženo dne: 17-05-08
Na zesvětlení a ztmavení pomocí štětců je kromě návodu od Withera možno použít i plugin TR's Dodge and Burn. I měkkou gumu už paint.net má.

Aktualizace: Nyní lze na zesvětlení / ztmavení pomocí štětců použít plugin TR's Dodge and Burn. I měkká guma je nyní standardní nástroj paint.net.

Pozn: následující návod je starší, jeho funkce dokáže převzít plugin viz výše.

Pro tutoriál od Withera budete muset pracovat s klonovacím razítkem. Jestli víte, jak to funguje, následující odstavec přeskočte.

Klonovací razítko

Klonovací razítko  na panelu nástrojů se bežně používá na odstranění "nežádoucích" věcí z fotografie. Řekněme, že na obloze je pták, kterého tam nechcete. Nejdříve kliknete na sousední oblohu se stisknutým tlačítkem Ctrl. Tím se nastaví tzv referenční bod, od kterého se bude brát "nahrazovací výplň", pak kliknete na ptáka, vidíte, že se překrývá výplní. Ta vzdálenost mezi referenčním bodem a dalším klikáním se udržuje, takže můžete třeba postupovat vertikálně a kopírovat "sloupec" vedlejšího obsahu. Nebo si nastavíte další referenční bod ... U razítka se v horní liště dá nastavit šířka "štětce" a režim vyhlazovat/nevyhlazovat hrany.

Simulace měkkých štětců a nástrojů pro zesvětlení, ztmavení a měkké gumy

Autor: Wither
Překlad návodu Faking Soft Brushes and the Blur/Dodge/Burn Tool. Přeloženo s laskavým svolením autora.

Kolikrát se vám to stalo?

Pracujete si na obrázku v svém nejoblíbenějším grafickém editoru všech dob, Paint.NET, a myslíte si, "ach jo, kdybych jen měl vyhlazované štětce jako mají ve Photoshopu! nebo v tom free editoru, *ehm*"
Už přemýšlet nemusíte!... ne, počkat... přemýšlejte o ostatních věcech, ale nemyslete na tohle, protože já vám ukážu, jak to ošvindlovat!

Budete muset použít klonovací razítko a několik vrstev a není žádný způsob, jak našvindlovat nějaké tvary štětce (aspoň teď si to myslím). Ale budete mít měkké štětce a něco jako rozprašovač (airbrush)! Sláva!

Měkký štětec (Airbrush)

Často požadované, ale doposud jsme mohli jen sedět a říkat "počkejte na 4.0". A teď můžeme říct "Hej, víte co? Můžeme mít měkké štětce!" Jasně, Photoshopí štětce jsou mnohem … však víte .. ale v Paint.NET se k tomu hodně těsně přiblížíte, když to uděláte správně!

Zaprvé, budete potřebovat tři vrstvy. Jedna, kde je váš obrázek, druhá s barvou, kterou si zvolíte, a třetí pro štětec.

color

Vrstvu "color" (barva) vyplňte zvolenou barvou (pomocí kapátka naberte barvu z obrázku a Plechovkou to nalijte na druhou vrstvu – tu, která je v návodu pojmenovaná "color")

Vemte Klonovací razítko a nastavte referenční bod (klikněte se stisknutým ctrl) kdekoli na té vrstvě s barvou (a pak skryjte tu vrstvu - zrušte zatržítko)

A teď ta zajímavá část: Nastavte hodnotu průhlednosti Alpha pro primární barvu trochu nižší. Přesné nastavení závisí na šířce štětce a jak "měkký" chcete ten štětec mít. Jen kvůli příkladu jsem ukázal různé hodnoty alpha na štětci té samé velikosti (70). Jen abyste si představili, co lze udělat. Jestliže hodnota alpha je moc nízká, žádný efekt tam nebude. Pamatujte na to.

Běžte na vrstvu pro štětec-razítko (brush layer), nastavte se na “referenční bod“ a začněte malovat (razítkem). Pozn: když se nenastavíte dobře, výsledek bude podivný, zvlášť v další sekci

color2

Pozn SuE: Nastavení průhlednosti pro razítko: rozklikněte v Okénku barev tlačítko "Více", a dole vpravo posuňte jezdec v poli "Průhlednost Alpha" trochu doleva. Vidíte, jak primární barva "kostičkovatí", to je známka průhlednosti.

Rozostřování (Blur Tool)

Možná si myslíte, "Ok, Wither, připouštím, že airbrush jaksi funguje. Ale určitě nemůžeš našvindlovat rozostřovač! V Paint.NET to prostě nejde! nikdy!" Tak, teď vám dokážu, že se mýlíte! Dělám to rád! Je to sranda a cítím se mnohem inteligentnější. Což, jak moderní výzkumy ukazují, je dobrá věc.

Začneme skoro jako minule, s jedním základním rozdílem: Místo přidání nové vrstvy, zduplikujte existující obrázek.

color

Teď běžte na vrstvu, kterou chcete rozostřit a použijte Gaussovo rozostření v požadovaném nastavení. to je úplně na vás, fakt.

color

Jděte na to a opakujte pár posledních kroků z té části o barvách. Skryjte rozmazanou vrstvu, nastavte referenční bod, snižte zastření (=zvyšte průhlednost), zahřejte na 450°... atd.

color

Pozn SuE: tedy pro začátečníky trochu podrobněji - nastavte referenční bod na rozmazané vrstvě (musí být aktivní), pak ji skryjte - zrušte zatržítko a aktivujte horní průhlednou vrstvu. Na tu "aktivnost" - modrý pruh - si fakt dejte pozor :-)

Ten referenční bod si nevybírejte "kdekoli" ale zhruba tam, kde budete s tou barvou pracovat, protže první kliknutí razítka na průhledné vrstvě musí pak být přesně na referenční bod. Razítkem vlastně přenášíte informaci o obrázku vespod, a pokud byste se netrefili, vytvoříte si naklonované duchy.

Zesvětlení (dodge tool)

Jsem si jistý, že teď si v duchu říkáte "To je ohromující, to musím přiznat. Ale určitě neumí zašvindlovat Zesvětlení (Dodge Tool). "Zas špatně!“

Pojďme na to a udělejme naše extra vrstvy (na to už byste měli být zvyklí). Nastavte svou primární barvu na hex 8C8C8C nalijte to na druhou vrstvu.

color

Ok, teď, na rozdíl od dvou předchozích případů, změníme Režim míchání vrstvy na Zesvětlení, samozřejmě. Že jste si mysleli, že řeknu XOR, žejo? Přiznejte to!

color

A zas jsme u toho! Už by to fakt měl být zvyk. Čísla, stejně jako v části o barvách, představují použitou hodnotu alpha kanálu.

color

Pozn SuE: mně fungovalo když jsem udělala režim míchání Zesvětlení pro tu vrstvu s šedou. Tím se udělalo zesvětlení obrázku , nastavila jsem tam referenční bod, pak jsem skryla vrstvu a kreslila jsem po aktivní průhledné vrstvě.
Pozn 2: tu šedou barvu 8C8C8C zadáváte do Okénka barev, když rozkliknete tlačítko "Více", je tam rámeček nazvaný hex (viz obrázek okénka barev výše, je tam šipka)

Ztmavení (Burn Tool)

Teď už si asi říkáte, "Zajímavé. Paint.NET už vypadá méně uboze, ukázal jsi mi divy Zesvětlování. Prosím, osviť mě více, ó moudrý." Vlastně, jestli si opravdu myslíte tu poslední část, měli byste navštívit terapeuta … brzy. >_>

Tak, je to skoro hotové. vydrželi jste toho dost. Už jen kousek, slibuju! Zase tři vrstvy. vyplňte tu prostřední vrstvu tímhle odstínem šedé - hex A5A5A5.

color

Změňte režim míchání pro vrstvu štětec na Ztmavení... Ano, já vím, je to šokující a zcela neočekávané ale prostě mi věřte! Neutíkejte před mými šílenými nápady!

color

Viděli jste mě to udělat už třikrát... Měli byste přesně vědět, co co teď dělat

color

Guma (Eraser)

"Všechno to ostatní je skvělé ale my chceme taky gumu s vyhlazováním (prolínáním)!" křičí dav zaníceně. Právě teď máte štěstí! Protože se to dá udělat .. ale bude to chtít víc kroků než v předchozích sekcích.

Budete potřebovat plugin Alpha Mask – viz masky – download a návod česky .

Zašvindlovat vyhlazené vymazávání není tak jednoduché jako ty ostatní vychytávky. Ale jestli to opravdu potřebujete a nechcete se obracet k alternativám, pokračujte ve čtení.

Všechny tyhle kroky jsou nutné, protože klonovací razítko si nevšímá hodnoty průhlednosti referenčního bodu. Úplně ho ignoruje, když je průhledný, a když je hodnota alpha opravdu nízká, jednoduše ho vyplní barvou v plné neprůhlednosti.

Budete mít své tři vrstvy (překvápko, co?)

Vyplňte prostřední vrstvu černou barvou

color

Referenční bod, vrstva pro štětec (Brush layer), čmárejte razítkem jak je libo.

color

Zobrazte znova skrytou černou prostřední vrstvu, invertujte barvy (takže je teď bílá) a Slučte vrstvy. Uložte to jako masku (viz tutoriál Alpha Masky výše, pokud nerozumíte. Jen si pamatujte, že to musí být formát .png, aby to správně fungovalo)

color

Zrušte sloučení (Zpět -undo), schovejte / smažte tu černo bílou čmáranici a otevřete svou alpha masku. Zabralo to několik kroků a možná to nikdy nepoužijete .. ale v každém případě teď víte, jak to udělat!

color

Rozmazávání (Smudge Tool)

Asi si říkáte , "V žádném případě nemůže udělat rozmazávátko. Prostě to nejde .. Je to tak?" Tak tedy ... ... jo, skutečně. Máte pravdu, nejde to. Aspoň teď mě nic nenapadá. ...Vidíte? Jsem dobrák. Nechal jsme vás, hoši, nakonec vyhrát. ---

Tak tady to máte! Některé základní nástroje Photoshopu, zvláště měkké štětce mohou být v Paint.NET napodobeny.

Jestli jste zvědaví, proč jsem vybral speciálně tyhle odstíny šedé pro Zesvětlení / Ztmavení – protože jsou hodně blízko tomu, co tyhle efekty dělají ve Photoshopu CS2 (porovnával jsem tyhle dva, tak jsem dobrej). Můžete samozřejmě použít tmavší / světlejší odstíny šedi, jak vám to bude vyhovovat.

PS: na rozmazávání už existuje plugin Smudge


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře