Čáry a křivky, štětec, tužka

Vloženo dne: 10-04-19 Komentáře (0)
Čára je zde spíš přímka ale křivka, ta je opravdu křivá :-)

Obecně pro kreslicí nástroje Čára/křivka, Štětec a Tužka platí, že se stisknutým levým tlačítkem kreslíte primární barvou, s pravým tlačítkem kreslíte sekundární barvou.

Čára / křivka

Když zvolíte nástroj čára / křivka , v horní liště si můžete zvolit:
 • šířku čáry
 • druh čáry a jejich zakončení (šipky třeba)
 • výplň pro širší čáry
 • vyhlazování
 • režim mísení, stejně jako u vrstev
volby pro čáry / křivky v horním menu

Kreslení rovné čáry

Normálně táhněte čáru myší se stisknutým levým tlačítkem. Stisknete – li klávesu shift při kreslení, bude čára zasekávat v úhlech po 15 stupních. Když tlačítko na konci pustíte, vidíte na čáře čtyři úchytky – pulzující body. Jestliže chcete rovnou čáru, stiskněte klávesu Enter a je to. Body zmizí a čára je „uzemněná“.

Kreslení křivky

Chcete-li křivku, musíte rovněž nakreslit rovnou čáru do bodu, v kterém má končit. Pak chytněte za některý z bodů – úchytek a táhněte za jednotlivé body, až se čára prohne, jak potřebujete. Body můžete po křivce i posunovat. Když táhnete se stisknutým levým tlačítkem, křivka se kroutí tak, že vždy prochází všemi 4 body. Když táhnete pravým tlačítkem, vznikne tzv. Bézierova křivka a ta nemusí procházet všemi body. Když jste s tvarem spokojeni, stiskněte Enter nebo začněte kreslit další čáru. Po stisku Enter už se čára ani křivka nedá měnit.

rovná čára a křivky s tažnými body

Tip: čáry a křivky lze využít i k obkreslení obrysu předmětu, který chcete vybrat. Dělá se to na nové průhledné vrstvě - více v článku o výběrech (odstavec Obrysy).

Štětec a tužka

Pozn: a pokud chcete opravdu obyčejnou čáru, na níž se odráží třes vaší ruky i hladina zkonzumovaného alkoholu, zvolte nástroj Štětec nebo Tužka.

zvětšená ukázka různých tvrdostí štětce

Štětec má podobné volby jako čára/křivka - můžete zvolit:

 • šířku čáry
 • tvrdost (jak moc bude štětec vyhlazován)
 • druh výplně (pro širší štětce). V základní verzi programu nelze zvolit jiné než dodávané štětce. Všechny štětce jsou kulaté. Pro vlastní štětce existuje plugin Custom brushes nebo Brush Factory.
 • vyhlazování ano/ne
 • režim míchání (jako u vrstev)

Tužka se používá hlavně na pixel art, nemá vyhlazené hrany.

průhlednost a tvrdost

Pozn: U čar, štětce i tužky můžete ještě nastavit průhlednost v barevném kole (volba Více) --> Krytí kanál alfa, která určí, jak moc budou překrývat spodní vrstvu. Alfa 255 (jezdec zcela vpravo)= úplné krytí, alfa 0 (jezdec zcela vlevo) = úplná průhlednost.


Komentáře

Žádné komentáře

Přidat komentář

Slova mezi hvězdičkami budou tučná (*tučně*), podtržení podobně pomocí podtržítek _podtržené_.
E-mailové adresy nebudou zobrazovány, budou použity pouze pro oznámení elektronickou poštou.

V rámci boje proti komentářovém spamu zadejte prosím znaky, které vidíte níže. Váš komentář bude poslán pouze pokud tyto znaky budou souhlasit. Ujistěte se, že Váš prohlížeč podporuje a přijímá cookies. Jinak vaše komentáře nemohou být správně ověřené.
CAPTCHA