Masky v Paint.NET

Vloženo dne: 07-05-08

Autor: CrazyDanMan
Přeloženo s laskavým svolením autora (zdroj už není dostupný).

V polo technické řeči je Alpha maska je soubor pixelů, jejichž úroveň jasu přímo ovlivňuje průhlednost vrstvy – bílé pixely v masce znamenají plně viditelné oblasti ve vrstvě, zatímco černé pixely masky vedou na plně průhledné oblasti vrstvy.

V trochu jednodušších termínech, představte si takhle: řekněme, že stojíte uvnitř domu, díváte se z okna, a náhodou máte v ruce šikovný kus lepenky, který má čirou náhodou stejný rozměr jako to okno. Když se díváte z okna, vidíte dvorek, nebo aspoň všechno, co se dá vidět v ohraničení rámu okna. Tento okenní rám je plátno v Paint.NET a to, co vidíte venku je obsah vaší vrstvy.

A co ten kus lepenky, který jsem vám dal? To je maska. Když podržíte lepenku před sebou, už dvorek nevidíte. Stále tam je ale je skrytý před vaším pohledem. Kdybyste do lepenky udělali díru, řekněme ve tvaru hvězdy, uvidíte skrz ten hvězdicový tvar kytky na dvorku. To je to, co masky dělají – skrývají oblasti vrstvy, aniž by obsah skutečně zmizel. Černé oblasti masky jsou lepenka, bílé oblasti jsou díry, kterými můžete vidět své kytičky.

Když tedy aplikujete myšlenku průhlednosti v grafických editorech na výše uvedenou analogii, uvidíte moc maskování. S lepenkou vidíte svůj dvorek skrz vystřiženou díru, což není ani užitečné ani moc hezké. V obrázkových editorech vám však maskování ukazuje vrstvu ve vystřiženém tvaru s průhlednými pixely všude okolo, což znamená, že můžete ten vystřižený kus vzít a dát někam jinam a vytvořit kompozici.

To je zvláště užitečné v Paint.NET. V současné verzi Paint.NET nejsou zakulacené rohy vyhlazovány, což znamená, že metody výběru jako Kouzelná hůlka nebo Laso udělají zubaté hrany. Protože masky se kreslí stejně jako vrstvy, můžete použít nástroje jako přirozeně vyhlazované Čáry / Křivky nebo kreslení Elipsy nebo použít vyhlazovací efekty na masku, než ji aplikujete. Výřezy s vyhlazenými okraji vypadají lépe a zapadnou hladčeji do vaší koláže.

Dále, obvyklá praxe Vyber-a-Smaž je destruktivní, úplně odstraní informaci o barvách z vybrané oblasti. Maskování ovlivní Alfa kanál, a schová obsah v oblasti, kdybyste ho později potřebovali. Je vždycky dobré dělat výřezy na duplikátu, ale když můžete vybírat oblasti na vrstvě výřezu, je to užitečné.

Co potřebujete

Tohle je spíš vysvětlení principu než tutoriál krok po kroku. Chcete-li experimentovat se mnou, potřebujete plugin Alpha Mask od Illnab. Potřebujete-li pomoc s instalováním, podívejte se na instalaci v sekci Pluginy.

Úplné základy

Tedy, maska je zvláštní oddělený obrázek, a když je importována do vrstvy, její jas určuje viditelnost obrázku ve vrstvě. Úplně základní příklad je tento :

první příklad na masku

Černý box na modrém pozadí (první panel). Černý box je na své vlastní vrstvě a maska (druhý panel) je aplikována na vrstvu s černým boxem. Třetí panel je výsledek. Jak vidíte, box vybledá doprava.

Intermission

Podívejte se na to ještě jednou, všimli jste si té extra bílé, která se objevila na třetím panelu? Když importujete masku na vrstvu, která má průhlednost, její alfa je přepsána hodnotou jasu masky. Tohoto se můžete zbavit tak, že zatrhnete "Mix Alpha".

A teď k čemu je to užitečné...

Teď se můžete ptát: "není to zbytečně moc práce kvůli něčemu, co můžu dosáhnout obyčejným průhledným přechodem? " A máte pravdu. Skutečnou sílu masky teprve objevíme. Nebojte se.

Hladký a kulatý

Masky jsou užitečné tam, kde potřebujete dělat něco s kulatými věcmi. Obvykle když chcete kulaté tlačítko s přechodem. Řekněme, že chcete vyrobit lesklé tlačítko, nakreslíte zaoblený obdélník, a v nové vrstvě uděláte přechod. To funguje ale hrany jsou zubaté. Místo výběru zaobleného obdélníka kouzelnou hůlkou, uložte ten zaoblený obdélník jako masku a importujte ji přes gradient.

alfa maska dává vyhlazenější výsledek než magická hůlka

Vyřezávání objektů z obrázků s pomocí alpha masky

Když něco / někoho chcete vyříznout z existujícího obrázku, máte několik možností. Některé, ačkoli jsou rychlé, mají spíše horší výsledky, se zubatými okraji, které nevypadají přirozeně. Boltbait se to pokusil trochu napravit svým pluginem Feather, (je v Alpha Mask Importer od Illnab. Instalujte ho podle návodu v sekci Instalace.

Návod na alfa masku

Krok 1 - vyberte si obrázek

obrázek k úpravě
(klikni)

Otevřete si obrázek, já budu používat obrázek Carrie Underwood, protože tohle je můj tutoriál a já si můžu dělat, co chci! Vy si samozřejmě použijte, co chcete vy. Otevřete si svůj obrázek v Paint.NET a připravte se na zábavu.

Krok 2 – Příprava masky

Když máte obrázek otevřený, vytvořte si novou vrstvu a nazvěte ji Výplň masky. Budete zde kreslit svou masku. Nastavte si primární barvu buď na bílou nebo černou, podle toho, která bude lépe na obrázku viditelná. Pro tento obrázek jsem si zvolil černou.

Krok 3 – Výroba masky

maska vykreslená
na nové vrstvě

Na své nové vrstvě použijte kombinaci Čáry/Křivky a Štětec a vyplňte obsah té části, kterou chcete vyříznout. Ujistěte se, že máte zapnuté vyhlazování, protože vyhlazování je hlavní užitek téhle metody. Navrhuji použít Čáry/Křivky na obrysy hran a pak použít Štětec na vyplnění oblasti. Použití Plechovky může být obtížné, když se nedá nastavit vhodná tolerance, a tam je Štětec rychlejší. Tohle může nějakou dobu trvat, podle toho, jak moc detailní je obrázek a jak přesně ho chcete vyřezat. Organické věci jako lidské vlasy nebo listy / tráva v přírodě mohou zabrat hodně času, když chcete sledovat každou křivku. Na téhle masce jsem strávil asi hodinu a stejně není úplně perfektní. Když jste spokojení, uložte svůj obrázek jako soubor .PDN. Výroba masky trvá dlouho a nechcete o tyhle chvíle života přijít. Když máte práci uloženou, jděte na krok 4.

Krok 4 – Dokončení masky

maska hotová rozostřené kraje
maska hotová

Přidejte další novou vrstvu, nazvěte ji Úplná maska a přesuňte ji za Výplň masky. Vyplňte vrstvu Úplná maska černou barvou. Jestliže jste si předtím zvolili černou barvu při výrobě obrysu, musíte se přepnout na vrstvu Výplň masky a invertovat barvy, buď pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+I, nebo Nastavení / Invertovat barvy. U některých obrázků, zvláště tam, kde vyřezáváte vlasy, možná budete chtít aplikovat malé rozostření na vrstvě Výplň masky. To změkčí hrany a ve finální koláži bude to vypadat realističtěji. Jestli chcete, můžete duplikovat vrstvu Výplň masky a rozostřit jednu z nich, zatímco druhou necháte beze změny. Pak můžete uložit dvě různé verze masky, jednu s viditelnou rozostřenou vrstvou, druhou s viditelnou vrstvou bez rozostření, a otestovat, která z nich je lepší. Uložte svou masku jako soubor .PNG. Když se vás program ptá, zda sloučit vrstvy, zvolte Sloučit. Poté, co je maska uložena, stiskněte Ctrl+Z, aby se zrušilo sloučení a obnovily se vrstvy.

Krok 5 – Nasaďte masku

po aplikaci masky
okolí je průhledné

Teď schovejte Vrstvu Výplň masky (obě, pokud jste je rozkopírovali) a vrstvu Úplná maska, tak že opět vidíte svůj původní obrázek. Aktivujte vrstvu s obrázkem a v menu zvolte Efekty / Alpha mask. Klikněte na tlačítko BROWSE a najděte svou masku ve složce, kam jste ji umístili. Dvojklikem ji otevřete. Uvidíte, že pozadí na vašem obrázku zmizelo a je ta místo něho bílo šedá šachovnice, která indikuje průhlednost. To znamená, že cokoli dáte za svůj obrázek, bude v této oblasti viditelné. Jestliže jste uložili dvě masky, můžete zkusit tu druhou pro porovnání. Když si vyberete, stiskněte OK a tím masku aplikujete.

Krok 6 – Hurá, hurá, hotovo, hotovo!

nové pozadí

A je to!. Uložte si obrázek jako soubor .PDN nebo .PGN abyste ho mohli v budoucnu použít pro koláže, aby se vaše těžká práce, kterou jste právě udělali, neztratila (tyto dva formáty zachovávají průhlednost, pozn překl) Jestli chcete dělat koláž hned, pusťte se do toho. Nezapomeňte, že úspěšná koláž není jen plácnout výřez na nějaké pozadí. Měli byste přizpůsobit vaší iluzi i světla i stíny. Jas a kontrast, Barvy a sytost, režimy míchání vrstev vám mohou pomoci ve správném nastavení barev. V obrázku na příkladu jsem duplikoval vrstvu s Carrie a nastavil jsem režim míchání duplikátu na Překrytí, pak jsem si hrál s Jasem a kontrastem na duplikátu a s Barvou a sytostí na originálu. A nezapomeňte, jestliže postava má stát na zemi, měli byste využít plugin Perspective Shadow!

Další příklad

Extra 1 - Aston Martin DBR9
Tento příklad ukazuje, jak jsem pomocí tohoto tutoriálu vyřezal auto. Nerozmazával jsem hrany, protože auto je tvrdý materiál.

vyřezání auta

Několik technických poznámek

V době, kdy byl napsaný tento návod, bylo nutné masku vždy uložit a pak znova otevřít. Teď už to nutné není, protože nová verze pluginu umožňuje masku zkopírovat do schránky (clipboard) a pak ji použít. Postup popsaný v návodu je stále platný, pokud již máte masku "předpřipravenou". Ale v případě, že jste si ji právě vytvořili k obrázku, který máte otevřený, lze ji prostě uložit do schránky takto:

  • Máte-li masku hotovou, stiskněte ctrl+a (výběr celé vrstvy) a ctrl+c (zkopírování do schránky). Zrušte u této vrstvy zatržítko (aby maska nebyla vidět).
  • Přesuňte se na vrstvu - obrázek, na který chcete masku aplikovat.
  • Vyvolejte plugin Efekty --> Alpha Mask - zde už vidíte automaticky zatržené "Paste from clipboard". Dejte OK a je to.

Maska musí být stejně velká jako obrázek, na který ji aplikujete. Pokud je menší, naskládá se dlaždicově do obrázku. Velikost masky se obrázku nepřizpůsobí, zkrátka musí být "na míru".


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře