Prosvětlení stínů
Plugin na projasnění
Jak to funguje i s příkladem je popsáno česky v sekci pluginů v článku shadow/highlight recovery - projasnění stínů.
Prolínání vrstev
Druhá možnost je využít různé metody prolínání vrstev. V článku o vrstvách jsou popsány různé druhy prolínání vrstev. Následující popis je inspirován článkem na Romana Pihana Úpravy fotografií - prolnutí vrstev.
V Paint.NET by se to dělalo asi takto:
- otevřte obrázek
- zduplikujte vrstvu - klávesová zkratka ctrl+shift+d nebo v menu vrsty nebo dole v okénku vrstvy ikonka
.
- zvolte vlastnosti vrstvy (u té nové, která je aktivní a je "nahoře"), klávesová zkratka F4 nebo ikonka
.
- zkuste režim míchání "Součtový", s překrytím tak 60 nebo režim Obrazovka, tam by překrytí mohlo být i větší, tak 110, taky méně vypaluje světlá místa. (tohle by se např hodilo na tu stařenu v článku)
- Tohle se nehodí se na obrázky, kde je hodně světlé pozadí, například ten obrázek krajiny upravovaný v pluginu (viz výše) by takhle upravit nešel.
Zamaskování některých částí obrázku
Kdybych chtěla upravit ten obrázek krajiny přes prolínání, měla bych nějak "zamaskovat oblohu", která by jinak hodně zesvětlala. To jde pomocí "masky" (viz ukázky v článku, kde sice chtějí oblohu ztmavit ale princip je stejný) ale je to v paint.net dost přes ruku, nebo můžete ty části, kterých se to týkat nemá, "zprůhlednit, třeba pomocí přechodu do průhlednosti. Na obrázku dole vidíte, že jsem zduplikovala vrstvu, udělala jsem přechod tak, aby zůstala jen spodní tmavá číst a obloha je průhledná - nebude se upravovat. Nastavila jsem režim součtový (můžete i obrazovka) a ještě jednou jsem poloprůhlednou vrstvu zduplikovala, aby byl účinek prolínání vyšší. Je to sice hezké, ale pracné a ten plugin funguje jednodušeji ...
