Instalace pluginů - rozšíření programu

Vloženo dne: 03-04-19

Co to je a kde to je

Pluginy přidávají do Paint.NET nové funkce, většinou jsou to efekty, které umožňují další úpravy obrázků. Pluginy jsou většinou soubory .dll, které stáhnete z fora ze sekce plugins.

Pluginy se zařadí jako další volby do příslušných menu v programu a jsou tam anglicky, protože na pluginy čeština není. Popis pluginů a vysvětlivky hledejte tady v sekci Pluginy, budu se snažit ty nejzajímavější či složitější popsat. Většina pluginů je vidět v menu Efekty (případně v jeho příslušných podmenu, např v deformace) nebo v Opravy.

Jak to nainstalovat pro Paint.net stažený z webu

Pokud není uvedeno jinak, umisťuje se většina pluginů do adresáře Program files\paint.NET\Effects. Musíte mít práva administrátora, abyste je tam mohli dát. Když narazím na nějaký plugin, u něhož se instalace odlišuje od postupu popsaného níže, upozorním na to.

Pluginy nabízené ke stažení jednotlivě mohou být buď sbalené jako soubor s příponou .zip nebo jednotlivě jako soubory .dll.

  • Soubory .dll stahujte pomocí pravého kliknutí na příslušný odkaz a "uložit jako" třeba na plochu a pak přesuňte do adresáře "Program files\paint.NET\Effects" nebo \Filetypes. Paranoidní prohlížeče a win 10 vám nedovolí stáhnout .dll přímo do systémového adresáře. I při přetahování .dll do adresáře \Effects to vyžaduje práva správce.
  • Soubory .zip musíte rozbalit a příslušné .dll přesunout.
  • Některé plugin packy (balíčky) mají instalátor. Pokud existuje, použijte ho, ušetří spoustu práce a umožní výběr pluginů z balíčku.

Nejjednodušší cesta k adresáři Effects: klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku Pain.net na ploše, vyberte nahoře Otevřít umístění souboru, tím se dostanete do adresáře Paint.net a tam už vidíte příslušné složky (klik na náhled).

Instalace pluginů pro Paint.net z MS Store

Ve složce Dokumenty vytvořte ručně složku paint.net App Files a v ní podsložky: Effects, FileTypes, Shapes, případně Palettes. Pokud použijete instalátor, zatrhněte volbu store (některé instalátory tu volbu nemají), jinak tam soubory .dll prostě přesuňte.

Instalace pluginů do složky "Dokumenty/paint.net App Files" pro Paint.net z webu

Jestli vás taky otravuje, že musíte povolovat zápis do Program Files/Paint.net/Effects jako správce, můžete si udělat složku v Dokumenty stejně jako Paint.net z MS store, viz výše. Oproti verzi ze Store máte výhodu, že můžete použít instalátor, i když nemá volbu store - ten to prostě šoupne do Program Files, ostatní si nataháte ručně do složky Dokumenty > paint.net App Files > Effects.
Pozn: pokud už jste stáhli nějaké pluginy s paletou, možná už tu složku paint.net App Files máte vytvořenou.

Probírka pluginů

Když už těch pluginů máte moc a vidíte, že je stejně nepoužíváte, je nejvyšší čas to trochu protřídit.
U balíčků kde je instalátor, stačí zrušit zatržítka u pluginů, které nechcete, a ony se po spuštění instalátoru vymažou. Potvrďte pluginy, které chcete.
Pokud jste stáhli pluginy jednotlivě, nebo jako balík dll, musíte do složky Effect přes průzkumníka Windows a mazat ručně. Ale tam se hledá špatně, co komu patří (u pluginu v menu paint.netu je v té zelené puzzle vedle názvu vidět autora). Trochu to usnadní, když si do zobrazení v průzkumníkovi přidáte sloupec Autorská práva (kliknete pravým tlačítkem myši na záhlaví sloupců v adresáři, třeba na Název, dole v okénku zvolíte Další a najdete Autorská práva. U většiny pluginů pak na první pohled uvidíte, kdo je spáchal.

Po instalaci pluginů musíte Paint.NET restartovat, pokud byl spuštěný.

Pozn2: Složka Uživatelské soubory aplikace paint.net slouží pro uložení uživatelských dat pluginů - Custom brushes, Smudge brushes, případně nastavení pluginů.


Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře