Úprava jasu a kontrastu pomocí Úrovní a Křivek
Následující text je kompilací ze zdrojů uvedených níže. Pokud se potřebujete dovědět základy, ty články si přečtěte, ačkoli popisují Photoshop nebo Gimp. Některé věci jsou neměnné a v Paint.NET se většina konvencí pro obecně rozšířené funkce dodržuje.
Na úpravu jasu a kontrastu se mají používat Úrovně (levels) a Křivky (curves)
Úrovně
Najdete v menu Nastavení / Úrovně. Objeví se podivný dvoustranný diagram, který ukazuje, jak jsou rozložena na obrázku bílá a tmavá místa, případně můžete upravovat jednotlivé barvy (to když zrušíte některé ze zatržítek R G B).
Tenhle diagram zvaný Histogram se dost odlišuje od toho, co můžete vidět v jiných programech, takže to trochu popíšu. Hlavní rozdíl je, že je na výšku. Vlevo je histogram vstupu, vpravo výstupu. Vlevo budete upravovat vstupní body pro černou a bílou při úpravě jasu a kontrastu, vpravo tažením prostředního jezdce úroveň „šedi“.
Vezmu si obrázek růžičky z článku na digimania, histogram pro zdrojový obrázek vypadá takto.

Všimněte si, že dole je prázdné místo, stejně jako nahoře. To znamená, že v obrázku není černá (bod 0) a málo bílé (bod 255). Potřebujeme tam tu černou i bílou dostat, aby se zvýšil kontrast obrázku. Posuneme tedy vstupní bod pro černou nahoru tak, aby na výstupním histogramu v bodě 0 „něco“ bylo. Stejně tak omezíme vstupní histogram shora, abychom dostali více bílé. Výstupní obrázek získá kontrast ale při tom neztrácí detaily. To posunutí je stejné jako v původním článku, aby bylo vidět, že to stejně funguje.

Obrázek je ale dost tmavý, je potřeba ho prosvětlit a to se dělá prostředním „výstupním“ jezdcem, tažením nahoru. (tady to funguje asi opačně než v Gimpu, pro zvýšení jasu je potřeba „ubrat“ pod 1, je to ale o posun stejnou hodnotu - 20).

Pozn: kvalita obrázku je nižší než v orig článku, protože jsem zpracovávala už zkomprimovaný obrázek. Použila jsem ho hlavně proto, aby bylo vidět, že, navzdory odlišnému vzhledu histogramu, to pracuje stejně jako v jiných grafických programech.
V anglické nápovědě k programu jsou příklady jak upravit podíl jednotlivých barev v obrázku.
Můžete se také podívat instruktážní na video na youtube (česky).
Křivky
Vlastně to dělá něco podobného jako Úrovně ale poskytuje víc možností. Nevíte-li, co jsou to křivky a jak fungují, přečtěte si článek Jak zatočit s křivkami, ačkoli je už starší a popisuje křivky ve Photoshopu, ty principy stále platí, i volby v Křivkách v paint.NET jsou podobné.

Velmi zkráceně:
- na počátku je křivka diagonální, osa x je stav před změnou, osa y po změně. Dolní část křivky reprezentuje tmavé barvy, horní světlé. Dolní bod (0,0 je černá, horní bod (255,255) je bílá.
- Pokud potřebujete posunout černý nebo bílý bod, posunujte počáteční body horizontálně (odpovídá to posunu krajních jezdců na vstupu u úrovní, jen bohužel nevidíte histogram.
- Když chcete mít fotku tmavší, prohněte křivku pod osu, když chcete zesvětlit, prohněte ji nahoru, nad osu. Můžete to udělat i tak, že část barev ztmavíte, část zesvětlíte. V dolní části ovládáte tmavší tóny, v horní světlejší.
- Když je křivka strmější (viz obrázek dole), zvýší se kontrast. Kdyby byla naopak, byl by obrázek "plošší"
V anglické nápovědě ke křivkám jsou příklady úprav barev obrázku pomocí křivek (volba RGB) a také ukázka, jakých podivností lze s tím dosáhnout.
Plugin Curves +
Tento plugin podstatně vylepšuje a rozšiřuje funkce Křivek. Nachází se v balíčku pyrochild plugins. (Buď si ho nainstalujte celý nebo jen Curves+.dll a Pyrochild.effects.common.dll do adresáře Effects). Výhodou zde je, že vidíte histogram (viz obr níže), máte více možností a v menu advanced můžete dokonce nahrazovat či upravovat barvy, průhlednost, sytost ...


Jestliže si nainstalujete Curves+, patrně nebudete úrovně potřebovat.
Aktualizace 2019:
V návodu je vidět starý vzhled pluginu, obrázek vpravo ukazuje nový vzhled a funkce.
- V roletce nahoře lze vybírat z předdefinovaných křivek, které jsou dodány s pluginem.
- Lze zvolit, jaký tvar má křivka mít (ostré / zaoblené špičky)
- Ikonka tužky umožňuje kreslit křivku "od ruky"
- Můžete importovat křivky jiných uživatelů. Ve foru lze stáhnout křivky pro vintage fotky. Rozbalte ten zip a soubory přeneste do složky:
Dokumenty > Uživatelské soubory aplikace paint.net > Effect Presets > Curves+ - Můžete si uložit i vlastní křivky:
- Předvolené křivky můžete i mazat.
- Klikněte na roletku pro výběr a dole v seznamu zvolte Manage presets.
- Dostanete se do standardního okna průzkumníka windows - jste ve složce, kde jsou křivky uloženy.
- Smažte, co už nepotřebujete a zavřete okno Průzkumníka.
Tip: Příklady křivek v ruském foru o paint.net. Můžete se tam inspirovat ukázkami křivek a některé si i stáhnout.
Použité zdroje:
- digimanie - úprava fotografie 2 - odstíny šedi a ukázky špatného použití nástrojů jas/kontrast
- digimanie – úpravy fotografie 3 - úprava pomocí úrovní
- paladix – aby černá byla černá a bílá bílá - úpravy pomocí úrovní
- getpaintnet – levels anglický help k úrovním
- digimanie – úprava fotografie 4 - úpravy pomocí křivek
- paladix – jak zatočit s křivkami
- RGB Curves or, "Something Happened On The Way To Purple", velmi informativní čtení o tom, jak funguje a co všechno lze dělat s Curves+, (angl)