Ořezání, zmenšení a ukládání obrázku/fotky

Vloženo dne: 26-04-08
Základní úpravy fotografie nebo obrázku

b>Tip: Jestliže váš fotoaparát podporuje export fotek ve formátu .raw, nainstalujte si plugin pro čtení tohoto formátu, ve foru je jich několik, viz Pluginy - dole na stránce

Otáčení, překlápění

Tyto funkce najdete v rozbalovacím menu „Obrázek“

Ořezání

Často chcete z fotografie jen část, někdy je nutné ji ořezat na jiný formát, který vyhovuje pro Fotolab, např. 3:2

Otevřete obrázek. V panelu nástrojů zvolte „Výběr obdélníku“ - nebo použijte horkou klávesu „S“. Vyberte požadovanou část obrázku. Chcete-li u výběru nastavit poměr výšky a šířky, zvolte v liště pro výběr „pevný poměr“a vedle nastavte poměr výšky a šířky

ořezání obrázku, volba pevného poměru

Vlastní ořezání lze provést pomocí ikonky v horní liště nebo klávesovou zkratkou ctrl+shift+x.

Změna velikosti obrázku

Obrázek z fotoaparátu bývá většinou příliš velký na to, abyste ho umístili na web nebo poslali přátelům mailem. Velikost obrázku se udává v pixelech, bodech obrázku, které nesou informaci o barvě. Do webových galerií obvykle stačí obrázky velikosti 800 x 600 pixelů. Na obrázku níže je (zmenšený) screenshot plochy 19 palcového monitoru, na níž jsou obrázky ve 3 velikostech, pro představu.

velikost obrázků na monitoru

Velikost obrázku se mění v rozbalovacím menu „Obrázek“, klávesová zkratka ctrl+r. Objeví se okno s možnostmi.

změna velikosti procentně

Převzorkování nechte na Nejvyšší kvalitě. Horší kvalita/jiný algoritmus může vytvořit moiré nebo zubaté diagonály. Viz příkl v článku 1).
Pak můžete zvolit, zda chcete měnit velikost procentuálně nebo absolutně (v pixelech). Autor programu doporučuje měnit velikost v násobcích, např. čtvrtina, polovina, desetina, aby nedocházelo ke zkreslení.
Rozlišení – pro web stačí 72 pixelů pro .jpg
Velikost k tisku udává rozměry v palcích, můžete si zvolit centimetry.

Pozn: Při zmenšení a uložení obrázku dojde ke ztrátě informací, takže obrázek už nelze zpětně zvětšit ve stejné kvalitě, když ho znova otevřete ze souboru. Vždy si uchovávejte originální obrázek před změnou.

Ukládání obrázku

Formát .pdn: Máte-li obrázek rozpracovaný a/nebo je tam několik vrstev, zvolte formát .pdn. Je to „nativní“ formát paint.net a uchovává informace o vrstvách, nedělá kompresi ale žádný jiný program to neumí přečíst. Je proto vhodný jen na mezivýsledky.

Formát .jpg je vhodný pro fotografie. Používá ztrátovou kompresi, a proto je nevhodné si rozdělanou práci uloží jako .jpg a pak to znova otevřít a pokračovat v úpravách, protože komprese se tak aplikuje víckrát a kvalita obrázku jde dolů s každým opětným uložením. Při uložení se vám nabízí kvalita. Čím vyšší kvalita, tím nižší komprese a tím větší obrázek. Velikost obrázku v (kB) vidíte nahoře nad náhledem. Pro web stačí 60% - 80%, záleží i na tom, jestli je na obrázku hodně červené. Ta při nižší kvalitě dělá nepříjemné fleky. Čím je na obrázku více podrobností, tím je jeho velikost větší. Při vysoké kompresi vznikají pruhy v oblastech s přechody, „duchové“ okolo hran apod. Obecně je .jpg pro ukládání fotografií na web či posílání mailem nejvhodnější. Některé obrázky je prý dobré před zmenšením trochu rozmazat.

Formát .gif je vhodný spíše pro webovou grafiku s méně barvami. Ztrátová komprese

Formát .png se stále více rozšiřuje, používá se pro obrázky na web (hlavně kvůli průhlednosti) ale velikost obrázku (kB) je většinou větší než u jpg.
Tip: Pokud to myslíte s formátem .png vážně, nainstalujte si plugin optipng, který dokáže velikost ukládaného obrázku optimalizovat. Pozor: u tohoto pluginu je potřeba oba soubory (.dll i .exe) dát do adresáře TypeFiles. Ve volbách formátu pro uložení ho pak uvidíte kromě normálního .png na konci seznamu.

Formát .tiff se používá, pokud chcete z fotky udělat kvalitní tisk. Je dost velký, nepoužívá ztrátovou kompresi.

Program umí ještě .tga , .bmp, .dds

Zdroje a doporučené čtení:

  1. Co se děje, když se obrázky zvětšují a zmenšují
  2. Jak se obrázky měří a váží
  3. Jak se obrázky zapisují

Komentáře

Žádné komentáře

Autor neumožnil přidávat komentáře